Wymagania sprzetowe programu
Print
< POWRÓT

Wymagania sprzętowe programów CAD Decor PRO, CAD Kuchnie i CAD Decor

Ważnym aspektem decydującym o komforcie pracy z programem jest odpowiednio dobrany sprzęt komputerowy.
Jaki komputer do programu CAD Decor PRO będzie najlepszy?
Czy w przypadku programów CAD Decor lub CAD Kuchnie wymagania sprzętowe są takie same ?

W pierwszej kolejności sprawdź wymagania sprzetowe programu. Pamiętaj, komputer bezwzględnie musi być wyposażony w odpowiednią kartę graficzną, warunkiem koniecznym jest nVidia serii Geforce. Tutaj możemy wyróżnić trzy serie, tj. GT, GTX, RTX. Seria GT to absolutne minimum i sprawdzi się raczej tylko w programach bez modułu Renderingu Profesjonalnego. Wybierając program z modułem Renderingu Profesjonalnego, np. CAD Decor PRO należy myśleć o zakupie komputera wyposażonego w mocniejszą kartą graficzną serii GTX lub RTX. 

Na dzień dzisiejszy (październik 2021) najlepiej, żeby to były modele kart graficznych z rodziny RTX, po pierwsze dlatego, że jest to seria najmocniejszych dostępnych kart graficznych w tym segmencie, po drugie przyszłe wersje modułu Renderingu Profesjonalnego będą optymalizowane pod ich kątem, zatem czas obliczeń będzie jeszcze krótszy. Moc karty graficznej odgrywa rolę podczas renderingu sceny w procesie próbkowania obrazu i ma szczególne znaczenie przy obliczeniach wizualizacji w dużych rozdzielczościach. Im szybszy model karty graficznej tym krótszy jest czas obliczeń renderingu. Pamiętajmy o tym, iż karta graficzna to nie jedyny składnik komputera decydujący o komforcie pracy. Istotny jest również procesor, tutaj zalecamy procesory wielordzeniowe ( Intel Core seria i5,i7,i9 lub AMD Ryzen seria 5,7,9). Co do zasady im mocniejszy model tym krótsze obliczenia rozkładu światła. Mocny procesor przyda się nie tylko z uwagi na wybrany program, ale również do ogólnej sprawności sprzętu, gdyż bardzo często oprócz programu równolegle korzystamy z innych aplikacji. Oprócz dwóch wcześniej wskazanych elementów, istotnym parametrem jest pamięć operacyjna RAM, zalecamy 16GB lub więcej. Ostatecznie nie zapomnijmy również o dysku twardym, to tutaj przechowywane są nasze dane, w chwili obecnej z uwagi na szybkość zapisu zalecamy dyski SSD. 

Pamiętajmy, iż wszystkie wspomniane elementy pracują we wspólnym komponencie, tj. płycie głównej, od jej jakości zależy ogólna wydajność systemu oraz możliwości np. komunikacji zewnętrznej (ilość i rodzaje portów zewnętrznych i wewnętrznych). 

Jaki zatem komputer do programu CAD Decor PRO wybrać ? Wszystko zależy od budżetu jaki chcemy na jego zakup przeznaczyć, pamiętajmy jednak, aby w każdym przypadku spełniał wymagania sprzetowe programu. Jeśli nie wiesz jaki komputer jest odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się z nami, pomożemy Ci w doborze odpowiedniej konfiguracji.

komputer cad decor pro

Ogólne wymagania sprzetowe

  • procesor: wielordzeniowy, np. Intel Core seria i5, i7, i9 /im szybszy model tym większy komfort pracy, zwłaszcza gdy korzystamy z modułu Renderingu Profesjonalnego/
  • pamięć operacyjna RAM: min 8 GB, zalecamy 16 GB lub więcej
  • około 12 GB pamięci na dysku twardym (jest to ilość szacunkowa – faktyczna ilość miejsca na dysku zależna jest od ilości baz danych)
  • karta graficzna z procesorem nVidia GeForce serie GTX / RTX /do pracy z modułem Renderingu Profesjonalnego zalecamy karty GTX seria 1660Ti, 1070, 1080, 1080Ti oraz RTX 2060, 2070, 2080, 2080Ti, 3060Ti, 3070, 3070Ti, 3080, 3080Ti /
  • system operacyjny: Windows 10 wersja 64 bitowa

Uwagi. 

  • programy działają również na starszych systemach operacyjnych: Windows 7, 8 – 32/64 bity
  • programy nie współpracują z systemami Linux oraz Mac OS 
  • nie gwarantujemy poprawnego działania programu na innych kartach graficznych niż nVidia GT, GTX, RTX
  • mimo, iż programy bez Renderingu Profesjonalnego w podstawowej wersji, tj. CAD Kuchnie lub CAD Decor wymagania sprzętowe mają niższe, to zalecamy, aby kupując sprzęt wziąć pod uwagę ewentualną przyszło możliwość jego rozbudowy pod kątem modułu Renderingu PRO
  • w przypadku kart graficznych instalowanych w laptopach należy zwrócić uwagę na parametr TGP określający pobór mocy karty graficznej a co się z tym wiąże jej wydajność.  Przykładowo, karta RTX 3060 (TGP 80W) będzie zdecydowanie wolniejsza od karty RTX 3060 (TGP 130W) lub modele kart graficznych z niższej serii, ale o wyższym TGP będę wydajniejsze od kart z wyższej serii, ale o niższym TGP. Np. RTX 3060 (TGP 115W) osiąga moc obliczeniową 10,7 TFLOPS i będzie szybsza od karty RTX 3070 (TGP 80W) którego wydajność wynosi 9,6 TFLOPS.  

Skorzystaj z naszych propozycji i wybierz komputer do programu CAD Decor PRO

Bądź na bieżąco,
zapisz się do newslettera